NADZÓR NAD STOSOWANIEM I OBROTEM ŚRODKAMI ODURZAJĄCYMI ORAZ SUBSTANCJAMI PSYCHOTROPOWYMI JAKO ELEMENT INSTYTUCJONALNEGO WYMIARU POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA CHEMICZNEGO W POLSCE
DOI:
https://doi.org/10.34813/12coll2021Słowa kluczowe:
polityka bezpieczeństwa chemicznego, bezpieczeństwo chemiczne, ochrona zdrowia, nadzór farmaceutycznyAbstrakt
Artykuł podejmuje problematykę nadzoru nad stosowaniem i obrotem środkami odurzającymi oraz substancjami psychotropowymi w kontekście kreowania i realizowania polityki bezpieczeństwa chemicznego w Polsce. Zasadniczym jego celem jest dokonanie oceny efektywności nadzoru farmaceutycznego w kontekście przyjętych w Polsce rozwiązań instytucjonalnych. Z ustaleń poczynionych przez autorów wynika, że istnieją znaczące luki w systemie nadzoru nad wykorzystywaniem środków odurzających i substancji psychotropowych stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Prowadzi to do konkluzji o niezadowalającej efektywności nadzoru, co w ocenie autorów wynika z rozproszenia kompetencji przy jednoczesnym braku spoiwa w postaci systemowego podejścia do bezpieczeństwa chemicznego. Jako ważny kierunek działań naprawczych autorzy wskazują poprawę wzrostu poziomu świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa chemicznego u osób działających jako organy nadzoru i aparat pomocniczy tych organów. W połączeniu tych dwu elementów widzą szanse na doprowadzenie do opracowania wewnętrznego prawa właściwych inspekcji pozwalającego na zlikwidowanie obszarów pozbawionych nadzoru.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Kinga Machowicz, Włodzimierz Fehler
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.