POCZĄTKI REWOLUCJI W IRANIE I KONFLIKT W RELACJACH IRAŃSKO-AMERYKAŃSKICH W ŚWIETLE PROPAGANDY POLSKICH KOMUNISTÓW
Słowa kluczowe:
Rewolucja islamska, ajatollah Ruhollah Chomeini, Szach Mohammad Reza Pahlavi, Islamska Republika Iranu, Stany Zjednoczone, propagandaAbstrakt
Rewolucja w Iranie rozpoczęła się pod hasłami antyimperialistycznymi i narodowymi, przeciwko jednoosobowym rządom szacha, a skończyła się nastaniem nowej dyktatury kręgów religijnych. Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia zaaprobowały tę zmianę sił w Iranie, obawiając się przejęcia wpływów przez komunistów. PRL-owska prasa stawiała znak równości między polityką amerykańską w Iranie a rządami szacha Iranu, Mohammada Rezy Pahlaviego podkreślając, że USA zaakceptują każdą zmianę na irańskiej scenie politycznej w celu zabezpieczenia interesów w regionie Bliskiego Wschodu. Relacje irańsko-amerykańskie na stronach polskiej prasy charakteryzowały się zawiłością i niepewnością wynikającą z przedstawienia Stanów Zjednoczonych, jako podupadającego lidera ówczesnego świata.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.