ŻYCIE W STRESIE. TRUDNOŚCI, JAKICH MOGĄ DOŚWIADCZAĆ ŻOŁNIERZE PRZED, W CZASIE DZIAŁAŃ ZBROJNYCH I PO ICH ZAKOŃCZENIU
Słowa kluczowe:
przygotowanie do misji, stres podczas działań wojennych, stres bojowy, wpływ stresu na funkcjonowanie żołnierzy, stres u żołnierzy, wyczerpanie walkąAbstrakt
W przygotowaniu żołnierzy do wyjazdu na misje poza granicami kraju należy uwzględnić zarówno szkolenie umiejętności bojowych, jak i przygotowanie psychologiczne, umożliwiające radzenie sobie w sytuacji ogromnego przeciążenia stresem. Autorka skupia się na opisie najczęściej spotykanych sytuacji stresogennych, które w różny sposób i z różnym nasileniem wpływają na funkcjonowanie psychologiczne żołnierzy. Stres należy traktować jako zjawisko wieloaspektowe. Nieuzasadnionym jest ograniczanie go wyłącznie do stresu pola walki i przeżyć związanych z udziałem w misji. Równie ważne są na przykład obciążenia związane z powrotem do kraju i readaptacją do pełnionych poprzednio ról. Biorąc pod uwagę powyższe zjawiska, możemy w pełni analizować proces narastania reakcji oraz stosować postępowanie zmierzające do zminimalizowania negatywnych następstw. Zawarty w artykule przegląd może stanowić bazę do opracowania programu psychologicznych szkoleń dla żołnierzy wyjeżdżających na misje oraz ich rodzin.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.