AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA ORAZ EDUKACJA ŻYWIENIOWA OD WCZESNEGO DZIECIŃSTWA „ZASADĄ WYDŁUŻANIA ŻYCIA” W KONCEPCJI JANA AMOSA KOMEŃSKIEGO

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34813/29coll2023

Słowa kluczowe:

wychowanie fizyczne, edukacja żywieniowa, Jan Amos Komeński

Abstrakt

Poglądy Komeńskiego w kwestii wychowania fizycznej wpisywały się w ogólne tendencje rozwijające się od początków renesansu w Polsce i Europie, ale nie zostały opracowane w postaci osobnej monografii. Nawiązując do odrodzeniowego ideału, w trosce, by dzieci i młodzież rozwijały się w sposób możliwie jak najbardziej wszechstronny, zakładał on również włączenie do programu wychowawczego rozmaitych aktywności fizycznych i odpowiedniego żywienia. Pedagog wielokrotnie podkreślał naturalną u dzieci potrzebę ruchu i zabawy, którą rodzice i nauczyciele powinni respektować i organizować wychowankom odpowiednie warunki do tego. Zdaniem Komeńskiego wychowanie fizyczne i edukacja żywieniowa od wczesnego dzieciństwa stanowią „zasadę wydłużania życia”, co potwierdzają współczesne nauki o zdrowiu. Aktualność tej myśli potwierdzają ostatnie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która opublikowała nową piramidę zdrowia. U podstaw piramidy znalazła się aktywność fizyczna, a następnie odpowiednie pożywienie. Dlatego zasadne jest sięgnięcie do źródeł, co możemy znaleźć u Jana Amosa Komeńskiego i poddać je interpretacji. W pierwszej części zostanie przedstawione tło rozwoju myśli Komeńskiego, znaczenie wychowania fizycznego i edukacji żywieniowej w Wielkiej dydaktyce i Szkole ma- cierzyńskiej.

Czytając dzieła Komeńskiego, należy pamiętać, że jego dzieła dydaktyczne, jak i podręczniki tworzone były na gruncie przyjętego w owych czasach sposobu dyskusji naukowej i prezentowania swych poglądów naukowych. Celem twórczości Komeńskiego była „powszechna naprawa rzeczy ludzkich” w duchu pansofii i w duchu prawdziwej religii chrześcijańskiej.

Bibliografia

Bieńkowski, T. (1980). Komeński w nauce i tradycji. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich.

Bieńkowski, T. (2000). Jan Amos Komeński o nauczaniu i wychowaniu. Pułtusk: Wydawnictwo Typografia.

Fijałkowski, A. (2008). Orbis Pictus. Świat malowany Jana Amosa Komeńskiego. Warszawa: Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego.

Komeński, J. A. (1956). Wielka dydaktyka. Wrocław: Zakład im. Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk.

Komeński, J. A. (1959). O szkole macierzyńskiej, rozdz. 5: W jaki sposób młodzież zdrowie swe oszczędzać i ćwiczyć powinna. tłum. L. Nortowski. W: Rozwój myśli o wychowaniu fizycznym w dobie odrodzenia. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Lipoński, W. (2012). Historia sportu na tle rozwoju kultury fizycznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Maszorek-Szymala, A. Kaczmarek Ł. (2013). Kultura fizyczna i zdrowotna w życiu młodzieży szkolnej na różnych etapach edukacji- teoretyczne rozważania. W: Kultura fizyczna a różnice i nierówności społeczne. red. Z. Dziubiński. Warszawa: Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Mokrzecki, L. (2001). Wokół staropolskiej nauki i oświaty. Gdańsk: Wydawnictwo Gdańskie.

Rozwój myśli o wychowaniu fizycznym w dobie odrodzenia (1959). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Suchodolski, B. (1979). Komeński. Warszawa: Wydawnictwo Wiedza Powszechna.

Suchodolski, B. (1959). Wstęp. W: Rozwój myśli o wychowaniu fizycznym w dobie odrodzenia. wstęp i wybór B. Suchodolskiego. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Suchodolski, B. (1956). Wstęp. W: J. A. Komeński. Wielka dydaktyka. Wrocław: Zakład imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk.

Wroczyński, R. (1985). Powszechne dzieje wychowania fizycznego i sportu. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich.

Pobrania

Opublikowane

2023-10-15

Numer

Dział

Artykuły