TRUST AS THE BASIS OF COOPERATION AND COMMUNICATION AMONG EMPLOYEES. THE REFERENCES TO WORK IN THE CONDITIONS OF THE SARS-COV-2 CORONAVIRUS PANDEMIC
DOI:
https://doi.org/10.34813/32coll2021Słowa kluczowe:
zaufanie, współpraca, praca rozproszona, komunikacja wewnętrzna, kultura organizacyjnaAbstrakt
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań z wykorzystaniem drzew decyzyjnych, dotyczące znaczenia zaufania dla współpracy i komunikacji pracowników podmiotów Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Dzięki metodzie drzew klasyfikacyjnych możliwe okazało się pokazanie potencjału zaufania dla ograniczenia negatywnych (dla organizacji i jednostek) konsekwencji będących skutkiem niesprzyjających okoliczności. Za jedną z takich okoliczności uznano konieczność zmiany formy pracy z tradycyjnej (stacjonarnej) na pracę zdalną wynikającą z zagrożenia SARS-COV-2. Przeprowadzone wcześniej badania dotyczące zaufania i współpracy odniesiono do konieczności działania w nowej sytuacji. Dostrzeżone aspekty wskazują, że niezależnie od okoliczności współpraca w ramach poszczególnych organizacji i jej efektywność może wzrastać wraz z pogłębiającym się zaufaniem. Zaufanie staje się czynnikiem, który zdecydowanie ułatwia przepływ informacji – zaś przepływ informacji może mieć wpływ na procesy dzielenia się wiedzą. Komunikowanie oparte na zaufaniu i współpracy wpływa również na kształtowanie więzi społecznych. Należy również zauważyć, że istnieje sytuacja odwrotna – więzi społeczne budowane na zaufaniu i współpracy wpływają na jakość komunikacji. Rozpoznanie tych zależności w tak liczebnej i różnorodnej organizacji jak Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A. wymaga jednak dodatkowych badań.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Anna Walulik, Krzysztof Brzostek
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.