ZNACZENIE IMIGRANTÓW DLA GOSPODARKI REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC
DOI:
https://doi.org/10.34813/20coll2021Słowa kluczowe:
Republika Federalna Niemiec, cudzoziemcy, gastarbeiterzy, migranci, integracja, koszty fiskalne imigracji, wzrost gospodarczy NiemiecAbstrakt
Problem obcokrajowców w Niemczech, a przede wszystkim zmniejszania się liczby Niemców w Niemczech, jest problemem, który nie zostanie w najbliższym czasie rozwiązany. Jego korzenie sięgają lat 60. XX w., gdy do RFN zaproszono gastarbeiterów, dzięki którym Niemcy przeżyły prawdziwy bum gospodarczy. Skutkiem napływu obcej siły roboczej były zmiany w strukturze społecznej i wyznaniowej kraju, z widocznymi do dnia dzisiejszego konsekwencjami – 25 proc. mieszkańców RFN ma obce pochodzenie, co musi rodzić pytania o naturalizację i o to, kto może być Niemcem. Chcąc utrzymać potencjał gospodarczy RFN na przynajmniej niezmienionym poziomie, należy zagwarantować ciągły dopływ siły roboczej, dający pozytywne impulsy gospodarce. Proces ten powiązany jest z napływem imigrantów, którzy w znaczny sposób obciążają system opieki socjalnej RFN. Jednak w wielu przypadkach inwestycje w imigrantów zwracają się po 5–10 latach, a nawet się samofinansują poprzez dodatkowe dochody z VAT (konsumpcja indywidualna) i składek na ubezpieczenia socjalne. Warunkiem korzystnego oddziaływania obcej siły roboczej na gospodarkę jest stosunkowo szybka integracja imigrantów na rynku pracy.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Małgorzata Świder
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.