SPECYFIKA KORZYSTANIA Z INTERNETU PRZEZ MŁODZIEŻ SŁYSZĄCĄ I Z USZKODZONYM SŁUCHEM (RAPORT Z BADAŃ)
DOI:
https://doi.org/10.34813/11coll2022Słowa kluczowe:
młodzież słysząca, adolescenci z uszkodzonym słuchem, Internet, nastawienie do świata, pozytywne aspekty korzystania z sieci, zagrożenia, uzależnienieAbstrakt
Obserwując na przestrzeni minionych lat dynamiczny rozwój cyberprzestrzeni, warto podejść do zrozumienia tego zjawiska w sposób refleksyjny. Jak dużą rolę odrywa Internet w życiu przeciętnego człowieka? Czy powinniśmy traktować go jako szkodliwy wypełniacz wolnego czasu, czy raczej źródło rozrywki? W kontekście rozlicznych badań nad tym zagadnieniem podobne pytania zadawane były wielokrotnie, lecz trudno jest znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Specyfika tego medium sprawia, że możliwości, jakie nam oferuje, stale rosną i osiągają rozmiary, których być może nie uda się nigdy poznać całkowicie. Fakt ten zaś może być interpretowany zarówno jako zaleta i wada. W artykule przedstawiono drugą w Polsce próbę zbadania specyfiki korzystania z Internetu przez 150 adolescentów podzielonych na dwie grupy – słyszących i z uszkodzonym słuchem. Głównym wątkiem w przeprowadzonych badaniach empirycznych były ryzykowne zachowania w sieci towarzyszące młodym osobom dorosłym, które z biegiem czasu mogą ewoluować w uzależnienie od sieci. W celu poszerzenia kontekstu i zgłębienia niniejszego zagadnienia grupy respondentów poddano badaniu przy użyciu trzech narzędzi. Uzyskane wyniki jednoznacznie sugerują wyższą podatność na wspomniane zagrożenie w przypadku adolescentów z uszkodzeniem narządu słuchu.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Jolanta Karbowniczek, Anna Michalczyk
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.